Zmiany w kasach fiskalnych w 2018 roku

kasa fiskalna

Zapewne niektórzy z was wiedza o tym, że wraz z początkiem roku mieliśmy do czynienia z nowelizacją ustawy o kasach fiskalnych. Zmieniła ona dość dużo, zwłaszcza w kwestii tego, kto zostaje zwolniony z jej posiadania, a trzeba zwrócić uwagę na to, że ta lista staje się coraz mniejsza! Czy zakładając teraz biznes w interesujących nas branżach, będziemy musieli zaopatrzyć się także w takowe urządzenie? Przekonajmy się!

Kto jest zmuszony do zakupu?

Jeżeli jeszcze nie wiecie, obowiązek posiadania kasy fiskalnej spoczywa na każdym przedsiębiorstwie zajmującym się sprzedażą dóbr na rzecz osób fizycznych nieposiadających działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Domyślacie się pewnie, że chodzi tu o dominujący odsetek firm! Oczywiście istniały pewne odstępstwa od reguł, jednak dziś wyczekuje się zaostrzenia tych zasad, a punktem docelowym będzie doprowadzenie do momentu, w którym dosłownie każde przedsiębiorstwo będzie posiadało przynajmniej jedno takie urządzenie!

Kto (jeszcze) nie ma obowiązku?

Obecnie jednak sprawa wygląda tak, że jeszcze istnieją pewne ograniczenia i ułatwienia dla pewnej grupy przedsiębiorców. Chodzi tutaj o działalności, które w przeciągu jednego roku nie osiągnęły obrotu przekraczającego dwadzieścia tysięcy złotych. Zastanawiacie się pewnie jak określa się taki zakres czynności – pędzimy już z odpowiedziami! Otóż jego początkiem jest wykonanie pierwszej czynności w danym roku, a końcem będzie albo ostatni dzień roku kalendarzowego lub po prostu – ostatnia czynność sprzedaży.

Zmiany w branżach

Skoro wiemy, kto nie dawno mógł być zwolniony tylko ze względu na obrót, czas na wymienienie, chociażby kilku z branż, w których już nie obejdzie się bez kasy fiskalnej. Mowa tutaj takich dziedzinach jak:
• usługi prawnicze,
• usługi związane z mechaniką pojazdów silnikowych,
• usługi przewozu osób (w tym taksówki),
• sprzedaż wyrobów tytoniowych czy alkoholowych,
• sprzedaż sprzętu radiowego, telekomunikacyjnego czy fotograficznego.
A to zaledwie początek!

Kasy fiskalne w 2018 czeka ogrom zmian, które już wchodzą w życie! Warto zainteresować się tym tematem i czytać takie strony jak https://mojanowoczesnafirma.pl/category/fiskalizacja/, gdyż jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami, to jest to dla nas wiedza konieczna. Śledzenie informacji z tego zakresu to nasz obowiązek!