Zalety i wady robotów paletyzujących

Roboty paletyzujące FANUC
Roboty paletyzujące FANUC (źródło: https://www.fanuc.eu)

Roboty i komputery – te urządzenia towarzyszą nam już niemal na każdej płaszczyźnie życia. Ułatwiając one mnóstwo różnych procesów – nic więc dziwnego, że automatyzacja i robotyzacja stają się w obecnych czasach standardem w przedsiębiorstwach, którym zależy przecież na optymalizacji produkcji, a tym samym – na obniżeniu kosztów i podniesieniu wydajności. Rozwiązaniem, które im to umożliwia, są między innymi roboty paletyzujące.

Czym są roboty paletyzujące?

Roboty paletyzujące to sporych rozmiarów maszyny, które z łatwością zastępują – jeszcze większe – paletyzatory, wypierając je z coraz większej liczby zakładów produkcyjnych. W odróżnieniu od swoich poprzedników są one rozwiązaniem nowoczesnym, które w bliższej i dalszej przyszłości z pewnością będzie dalej rozwijane. Współpracują one z innymi maszynami, np. robotami pakującymi lub robotami SCARA.

Zalety robotów paletyzujących

Podstawowym atutem robotów przemysłowych tego typu jest to, że zajmują one mniejszą przestrzeń niż rozwiązania tradycyjne, pozwalając zaoszczędzić cenne miejsce na hali produkcyjnej. Jednocześnie są one w stanie obsłużyć kilka linii jednocześnie, a ich ładowność może wynosić nawet 1500 kilogramów, co bezpośrednio przekłada się na podwyższenie efektywności całego zakładu i w większości przypadków eliminuje konieczność użytkowania cięższego sprzętu.

 

Roboty paletyzujące można także samodzielnie programować w dowolny sposób, dzięki czemu mogą one zyskać nowe funkcje, które z pewnością przydadzą się w przebiegu różnych procesów produkcyjnych.

Wady robotów paletyzujących

Jedyną sporą wadą tego typu rozwiązania może być wysoka cena robota. Jak jednak sugerują eksperci, jest to inwestycja, która ma sporą szansę na zawrócenie się nawet w ciągu jednego roku.

Podsumowanie

Roboty przemysłowe – a w tym także i roboty paletyzujące – są nowoczesnym sposobem na usprawnienie procesu produkcyjnego od momentu powstania produktu, aż do jego transportu do klienta. W niedalekiej przyszłości będą one niezbędnym elementem wyposażenia każdego zakładu produkcyjnego.