Wnętrze zaprojektowane z architektem

Własne cztery ściany są spełnieniem marzeń wielu z nas. Wielu osobom udaje się zrealizować ten cel i wtedy dochodzimy do kolejnego punktu niezbędnego po kupnie mieszkania – wykończenia wnętrz. W tym momencie pojawia się pytanie, czy samemu zaprojektować wystrój swojego mieszkania posiłkując się pomysłami z internetu, czy udać się po projekt do architekta wnętrz?

Po co mi architekt wnętrz?

Jest to pytanie, które zadaje sobie nie jeden świeżo upieczony właściciel własnego M. oglądając magazyny wnętrzarskie oraz strony internetowe poświęcone projektowaniu wnętrz wydaje nam się, że jest to dziecinnie proste. Czy tak jest naprawdę?

Wykończenia mieszkania pod klucz to nie lada wyzwanie o czym mówi ekspert z firmy BB Construction.. Nie każdy jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Inspiracje z internetu mogą nie wystarczyć do zaprojektowania przestrzeni, która będzie spełniała nasze wymagania.

W tym momencie warto pomyśleć o współpracy z architektem wnętrz. Wiele osób boi się takiej współpracy, gdyż chce, by mieszkanie było odzwierciedleniem ich charakteru, gustu i zamiłowań. Współpraca z architektem wnętrz często kojarzona jest z usługa, gdzie dostajemy modnie zaprojektowane mieszkanie, które nie ma nic wspólnego z naszą osobowością. Nic bardziej mylnego.

Jak pracuje architekt wnętrz?

Najważniejsze jest pierwsze spotkanie inwestora z architektem wnętrz. To na tym spotkaniu okazuje się, czy zostanie nawiązana nić porozumienia. Dobry projekt jest przekuciem marzeń inwestora w realne plany. Na pierwszym spotkaniu architekt zapoznaje się z wnętrzem, nad którym ma pracować. Dokonuje pomiarów, sporządza plany. Nie każdy dobry pomysł da się wprowadzić do każdego wnętrza. Zadaniem architekta wnętrz jest realne podejście do pomysłów właściciela mieszkania.

Pierwszy projekt wykończenia wnętrz powstaje po tym właśnie spotkaniu. I tak na prawdę jest to najważniejszy moment współpracy. Jeżeli wizualizacja podoba się właścicielowi mieszkania praca nad projektem posuwa się dalej. Jeżeli wizualizacja jest odmienna od marzeń inwestora dalsza praca może nigdy nie nastąpić.

Czas na projekt wykonawczy

Przyjęcie wstępnej wizualizacji jest początkiem prac nad projektem. Praca architekta wnętrz jest o tyle trudna, że wymaga ona nie tylko wiedzy o estetyce, kolorach, czy meblach. Wymaga znajomości instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, czy podstaw wiedzy budowlanej. Samo wyczucie estetyczne nie wystarczy, by stworzyć dobry projekt wykończenia wnętrz.

Praca z architektem wnętrz wiąże się z dodatkowymi kosztami warto jednak się zastanowić, czy samodzielnie jesteśmy w stanie tak zaprojektować swoje mieszkanie, by przez długie lata mieszkanie w nim sprawiało nam przyjemność.