Przechowywanie pieniędzy – konto czy „skarpeta”?

Choć wiek XXI trwa już od ponad 16 lat, istnieją jeszcze ludzie, którzy wątpią w sensowność posiadania konta bankowego. Często nie da się ich przekonać do wycieczki do banku i założenia wirtualnego portfela.

Można dywagować i próbować zrozumieć taką postawę. Nie da się ukryć, ze dotyczy ona głównie starszego pokolenia, które często nie zna bankowości w rozumieniu dzisiejszym – a więc tej nowoczesnej, wirtualnej, mobilnej i innowacyjnej. Za brakiem przekonania do tego typu przechowywania pieniędzy stoi najprawdopodobniej strach o własne środki i obawa przed ich utratą lub kradzieżą. Jedno jest pewne – zadaniem młodych jest nauczyć swoich dziadków odwagi technologicznej i pokazać im, jakie korzyści płyną z posiadania własnego konta w banku.

Łatwiejsze gospodarowanie pieniędzmi

Trzymając swój kapitał na karcie kredytowej lub debetowej możemy w znacznie prostszy sposób nim zarządzać. Płacąc w sklepie za bułki, masło i wędlinę, nie musimy martwić się, że wzięliśmy z domu za mało pieniędzy. Poza tym – każde wyjście na zakupy wiąże się z ciągłym rozmienianiem grubszych nominałów, co może skutkować nie tylko pogubieniem walających się po portfelu monet i mniejszych banknotów, ale również z dużą stratą czasu.

Posiadanie konta w banku jest o wiele bezpieczniejsze

Noszenie przy sobie pieniędzy od dłuższego czasu jest niebezpieczną decyzją. Przez takie nawyki bardzo łatwo paść ofiarą kieszonkowców. Ktoś powie, że przecież kartę kredytową też można ukraść. To prawda, ale w przypadku kradzieży karty mamy szereg możliwości, które pozwolą nam na uratowanie naszych środków. Po pierwsze – zgubioną kartę od razu możemy zablokować i nikt nie będzie w stanie nią zapłacić. Po drugie – jeśli złodziej zdąży wykonać transakcję naszą kartą – będziemy mogli go namierzyć.

money pieniądze portfel

A to tylko dwie spośród wielu korzyści płynących z posiadania własnego konta w banku. Znawcy wskazują również na kwestie oprocentowania wielu kont, dzięki któremu możemy zarabiać, po prostu posiadając pieniądze. XXI wiek jest czasem szybkiego rozwoju technologicznego i informatycznego. Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej „skarpecie” sprawia, że tracą one na swojej wartości.