Projektowanie wnętrz

Każdy, kto chce zabrać się za projektowanie wnętrz musi posiadać fachową wiedzę, a także spore doświadczenie. Tylko spełniając te warunki będzie miał pewność, że odda w ręce klientów wnętrza idealne, funkcjonalne i po prostu piękne. Wiele osób bez doświadczenia zabiera się za projektowanie wnętrz, dziwiąc się później, że klienci do nich nie wracają.

Dzisiejszy klient jest bardzo dobrze zorientowany na rynku projektowym, tak więc, by to właśnie on trafił w ręce danej firmy projektowej, firma ta musi mieć dużo do zaoferowania.

Niezbędne pomiary

By zaoferować klientowi wnętrza skrojone na miarę ich wymagań, w pierwszej kolejności należy zacząć od dokładnych pomiarów pomieszczeń. Tu niezwykle ważne jest sprawdzenie, w których punktach znajdują się miejsca, które przeznaczone są do instalacji wodnej, czy też instalacji gazowej. Kiedy klient ma pomysł na powiększenie, jakiegoś pomieszczenia lub podzielenia jednego na dwa mniejsze, wówczas projektant wnętrz musi koniecznie dowiedzieć się, które ściany są ścianami konstrukcyjnymi, a które można np. bez problemu zburzyć. Wprawiony projektant wnętrz od razu powinien zainteresować się też grubością oraz wysokością ścian. Tego typu informacje są niezbędne przy planowaniu wyglądu wnętrza. Wszystkie tego typu działania nazywają się inwentaryzacją.

Pomysł to nie wszystko

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że dobry projektant wnętrz w pierwszej kolejności musi mieć głowę pełną pomysłów, o wcale nie to jest najważniejsze. Co ważne, powinien on posiadać również bardzo obszerną wiedzę na temat przepisów budowlanych, prawa budowlanego. Co więcej, każdy tego typu specjalista powinien też umieć obsługiwać podstawowe programy komputerowe, które tak naprawdę są wręcz niezbędne do projektowania wnętrz i jego późniejszej aranżacji. Wybierając firmy i specjalistów, którzy specjalizują się w projektowaniu wnętrz, sprawdźmy, czy posługują się oni jednym z najczęściej używanych programów – CAD.

Wraz z rozwojem wielu metod wizualizacji, w obecnych czasach raczej nie wystarczy już tylko szkicowy zarys danego pomysłu. Tu ogromne znaczenie ma szczegółowa wizualizacja, która pozwoli klientom na dokładne zobrazowanie ich wyobrażeń, a przy tym też uniknięcie ewentualnych błędów i trudnych do skorygowania lub nawet do późniejszego usunięcia nieprawidłowości. Tego typu fachowa wiedza jest potrzebna do tego, by projektowane wnętrza była piękne, zgodne z zasadami prawa budowlanego, a co najważniejsze funkcjonalne i łatwe do aranżacji (meblami i dodatkami).

Profesjonalnego architekta wnętrz znajdziesz na studioloko.pl