Najpopularniejsze rodzaje spawarek – transformatorowe i inwertorowe

spawacz przy pracy

Chcąc mówić o sobie, że choć trochę znamy się na spawalnictwie, powinniśmy wiedzieć co nieco o najważniejszych rodzajach spawarek używanych współcześnie. Warto więc poznać dwie z nich i przeczytać krótką charakterystykę każdej.

Nie da się ukryć, że znajomość podziału urządzeń spawalniczych to dla zawodowego spawacza chleb powszedni. Profesjonalista w swoim fachu potrafi wymienić je wszystkie wraz ze specyfikacjami obudzony nawet w środku nocy! Co jednak, kiedy to my chcielibyśmy kupić odpowiedni sprzęt, ale nie wiemy, który powinniśmy wybrać? W takim wypadku warto przypomnieć sobie dwie spośród najważniejszych spawarek oraz ich właściwości.

A oto one:

1. Spawarki transformatorowe – proste i łatwe w obsłudze

Urządzenia tego typu najlepiej sprawdzą się podczas naszych domowo-garażowych napraw lub majsterkowania. Tradycyjne spawarki transformatorowe były duże i ciężkie, aczkolwiek ich obsługa łatwa i bezproblemowa. Dziś powstaje coraz więcej spawarek mniejszych, ale przez to, że są małe, mają też nieco mniejszą moc i nie podołają w przypadkach, gdy chcielibyśmy zespawać jakieś duże elementy czy materiały problematyczne (takie jak żelazo).

Warto wiedzieć, że podczas pracy z wykorzystaniem spawarki transformatorowej, będziemy korzystać z elektrod otulonych MMA.

2. Spawarki inwertorowe – poręczne i uniwersalne

Te urządzenia, podobnie jak transformatorowe, należą również do grupy spawarek elektrycznych. Ogólnie mówi się, że są to spawarki najczęściej wybierane. Prawdopodobnie ze względu na fakt ich uniwersalności i szerokiego zastosowania. Sprawdzą się idealnie zarówno w naszych domach, gdy będzie trzeba zespawać ze sobą dwa małe elementy, jak i w profesjonalnej pracy spawacza, kiedy to nierzadko trzeba połączyć materiały żeliwne. Spawarki inwertorowe wykorzystują elektrody otulone do 4 milimetrów. Warto pamiętać, że jeśli wyposażymy je w dodatkowe elementy – będziemy mogli spawać również aluminium (a więc w grę wejdzie metoda TIG).

Spawarki każdego rodzaju możesz kupić na stronie https://ekod.com.pl/oferta/urzadzenia-spawalnicze/

Co więc wybrać?

Odpowiedź jest prosta – wybierz to, co Ci się najbardziej przyda. Jeśli masz potrzebę spawania bardzo rzadko, a elementy wymagające zespolenia są małe i niewymagające – postaw na spawarkę transformatorową. Jeśli jednak planujesz większe prace związane ze spawaniem – takie jak na przykład stworzenie dużej konstrukcji z żelaza czy aluminium – możesz wybrać spawarkę inwertorową.