Na czym polega zarządzanie wynajmem mieszkań?

Mimo że inwestycja w mieszkanie związana jest z wieloma profitami, niezbędne do ich uzyskania będzie poświęcenie znacznej ilości czasu oraz zaangażowania. Dlatego kupno mieszkania jest uznawane za jedynie wdrożenie w osiągnięcie tego celu. Niezbędne będzie też przygotowanie go do wynajmu, znalezienie osób nim zainteresowanych oraz kontrolowaniem jego stanu. Dlatego można się tym zająć samodzielnie lub zwrócić się do profesjonalnej firmy zarządzającej mieszkaniami. 

Zarządzanie wynajmem mieszkań

Proces zarządzania wynajmem mieszkań polega na przekazaniu firmie obowiązków zajmowania się lokum. Na początku przedsiębiorstwo zajmuje się przygotowaniem mieszkania. Wówczas wykonuje się zdjęcia, tworzy opisy, promuje się ofertę wynajmu za pośrednictwem takich mediów, jak Internet. Jeśli zajdzie taka konieczność uzupełnia się wyposażenie lub wykonuje remont (gdy właściciel sobie tego zażyczy).

Strona zarządzająca sprawdzi, czy osoby zainteresowane wynajmem są wiarygodne pod względem możliwości regularnego płacenia czynszu. Przy tym kryteria selekcji mogą być w razie czego podyktowane przez klienta. Pracownicy firmy zajmą się przygotowaniem stosownej umowy najmu, którą to podpiszą wraz z najemcą za pośrednictwem właściciela mieszkania. W okresie trwania umowy kwestie związane z kontrolowaniem obiektu mieszkalnego, do których należy 24-godzinny kontakt w przypadku awarii czy zaległych płatności leżą w gestii opiekuna mieszkania.

Jakie koszty trzeba ponieść?

W przypadku każdej pojedynczej firmy mowa o indywidualnym cenniku, który to zawiera podsumowanie wykonanych działań związanych z wynajmem mieszkania. W żadnym wypadku nie można mówić o zaporowych kwotach, ponieważ jest to przeważnie mniej więcej 10% miesięcznego dochodu pochodzącego najmu. Przy tym część firm informuje, że kwota ta nie może wynosić mniej niż, chociażby 500 zł. Gdy lokum oczekuje na najemcę, koszty te są znacznie mniejsze.

Kiedy warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Kiedy mowa o właścicielu nieruchomości znajdującej się w atrakcyjnej lokalizacji, która to wynajmowana jest przez rzetelnego i niesprawiającego problemów najemcę, nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby zajmować się nią bez pomocy firmy. W momencie, jednak gdy mowa o kilku mieszkaniach, oddalonych od siebie wieloma kilometrami z zamiarem wynajmowania ich na krótkie okresy, wówczas skorzystanie z usług profesjonalistów będzie na wagę złota. Tyczy się to również obiektów, które znajdują się w mniej uczęszczanych miejscach lub posiadających nietypowe budownictwo.

Podsumowanie

Zarządzanie wynajmem mieszkania przez firmę nie tylko zagwarantuje właścicielowi stały pasywny dochód, ale i komfort związany z tym, że jego nieruchomością zajmują się odpowiedni fachowcy.