Mała firma a księgowość – jak sobie radzić?

księgowość w małej firmie

Ostatnimi czasy w Polsce powstało sporo małych firm, które zaczynają działalność w przeróżnych sektorach gospodarki. Start-upy zaczynają podbijać rynek innowacjami i nowatorskimi pomysłami swoich twórców. Jednak pewna rzecz wciąż pozostaje niezmienna – trudność w prowadzeniu księgowości.

Nowi przedsiębiorcy muszą mierzyć się z tym samym, co starsi koledzy. Księgowość i jej zawiłe meandry mogą niektórym niedoświadczonym osobom spędzać sen z powiek. Bo jak spamiętać wszystkie zapiski prawa podatkowego i jak wprowadzać je w życie na swoim poletku? I jak powinno się prawidłowo wystawiać fakturę i księgować wszelkie dokumenty? I wreszcie – co z księgą przychodów i rozchodów i jednolitym plikiem kontrolnym?

Na młodych biznesmenów, którzy otwierają małe lub mikro firmy czekają 2 drogi – jedna mniej, druga bardziej opłacalna. To, którą powinni wybrać, jest chyba logiczne.

 

DROGA PIERWSZA: księgowość z księgowym lub biurem rachunkowym

Nie da się ukryć, że dla rynkowych gigantów sztab księgowych to podstawa. Jednak czy mała firma potrzebuje aż takiego zachodu? Prowadzenie małego biznesu łączy się z prowadzeniem małej księgowości. I taka też powinna być pula naszych środków przekazywana na nią.

Biura rachunkowe pracują dla wielu klientów naraz i mają pełne ręce roboty. Dodatkowo nie zawsze przyjmują nowych klientów z uwagi na swoje zapracowanie. Ponadto dość wysoko cenią swoje usługi. Za prowadzenie kompleksowej księgowości zapłacimy w dobrym biurze ponad tysiąc złotych miesięcznie.

księgowyDrugą opcją jest zatrudnienie indywidualnego księgowego. Jednak ta opcja również nie będzie nam się kalkulowała, gdy jesteśmy właścicielami młodej i małej firmy. Koszt utrzymania księgowego jest jeszcze większy niż wykupienie pakietu w biurze rachunkowym. Księgowy to koszt około 2-3 tysięcy złotych miesięcznie. Czy na początku swojej drogi warto? Niekoniecznie…

Pozostaje nam druga droga.

 

DROGA DRUGA: samodzielna księgowość z programem internetowym

Nie da się ukryć, że jako młodym przedsiębiorcom zależy nam głównie na dużych oszczędnościach zarówno finansowych jak i czasowych. Skorzystanie z oferty jednego z topowych programów do prowadzenia samodzielnej księgowości (np. Taxomatic) może okazać się być opcją idealną dla nas.

Po pierwsze – za pełen pakiet zapłacimy nawet 10-krotnie mniej niż za usługi biura rachunkowego. Po drugie – nie musimy się martwić o błędy, które przecież są domeną człowieka (w tym wypadku księgowego). Po trzecie – uczymy się wszystkiego od podstaw, doskonaląc tym samym swoje umiejętności i obycie w biznesie. I po czwarte – z prawem podatkowym jesteśmy za pan brat. Nowoczesne programy bowiem same aktualizują swoje funkcje w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Ta droga może okazać się najlepsza dla tych, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki w biznesie.