Kredyt gotówkowy – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Pożyczka gotówkowa zaraz po kredycie gotówkowym i hipotecznym to jedna z najpopularniejszych metod finansowania zaplanowanych lub nagłych wydatków, czy też sposób na załatanie dziury w domowym budżecie. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę przy aplikacji, zanim podejmie się ostateczną decyzję? Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy najważniejsze aspekty ubiegania się o kredyt gotówkowy

Co to jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa jest umową, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia określoną sumę pieniędzy pożyczkobiorcy. Określone zostają w niej takie punkty jak:

  • termin zwrotu pieniędzy;
  • wysokość odsetek;
  • wysokość innych opłat związanych z udostępnieniem danej kwoty.

Warto pamiętać, że pożyczki gotówkowe oferowane są przez firmy poza bankowe, nazywane często parabankami. Dysponują one własnym kapitałem, co ma wpływ na koszty udzielanych przez nich pożyczek. Mimo wszystko oferty pożyczek gotówkowych są niezwykle bogate, co wynika ze znacznej ilości podmiotów tego typu na polskim rynku.

Ważnym faktem jest to, że umowy o pożyczki do 500 złotych można zawierać ustnie. Co więcej, nie musi być ona zawarta na pieniądze, ale również i rzeczy materialne lub papiery wartościowe.

Regulacje prawne

Akt prawny regulujący przepisy dotyczące pożyczek gotówkowych to kodeks cywilny, który mówi, że maksymalne odsetki nie mogą w skali roku przekroczyć czterokrotnej stopy lombardowej ustalonej przez Narodowy Bank Polski. Innym, znaczącym dokumentem jest ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Przedstawia ona zapisy dotyczące aspektów takich jak opłaty i prowizje, możliwości odstąpienia od umowy, konieczność informowania kredytobiorcy o najważniejszych parametrach dotyczących pożyczek oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania.

Wszystkie te regulacje prawne są ważne i każdy, kto ubiega się o pożyczkę gotówkową, powinien dogłębnie zapoznać się z tymi materiałami.

Różnica między pożyczką i kredytem gotówkowym

Pożyczka w odróżnieniu od kredytu gotówkowego jest bardzo elastyczna, jeśli chodzi o cel jej przeznaczenia. Można sfinansować za nią dowolną rzecz/sprawę, np. wakacyjny wyjazd, nowe meble do mieszkania, remont, a nawet lot balonem. Inną kwestią jest łatwość oraz szybkość, z jaką można ją uzyskać.

A czy Ty zdecydowałbyś się na pożyczkę gotówkową, czy może raczej nie przemawia do Ciebie ten rodzaj oferty bankowej?

 

Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na: https://www.expander.pl/kredyty/gotowkowe