Jakie muszą być spełnione warunki w spedycji lotniczej?

Spedycja lotnicza cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, jako że jest to bardzo wygodny i przede wszystkim szybki (cały proces może być zakończony w przeciągu 3 dni) sposób transportowania towarów. Istnieją jednak pewne zasady i normy dotyczące transportu za pomocą samolotów. Te najważniejsze, czyli wymogi bezpieczeństwa możemy sprawdzić sami, w rezolucji International Air Transport Association, która określa warunki dopuszczenia ładunku do wysłania drogą powietrzną. Jeżeli chodzi o resztę, pomóc nam może specjalista pracujący w stale rosnącej branży, jaką jest spedycja lotnicza.

Gdy wszystko będzie w porządku, czas na odpowiednie przygotowanie naszej przesyłki. Każdy towar, bez wyjątku musi być właściwie zapakowany i zabezpieczony. Dodatkowo wszystkie sztuki transportowanych towarów (opakowania, kartony itp.) muszą być odpowiednio oznakowane, aby ułatwić identyfikację po wylądowaniu. Zwykle są to odpowiednie naklejki, które nakleja się na paczkę.

Zacznijmy od tego, co zakwalifikujemy jako towary niebezpieczne. Są to wszystkie przedmioty lub substancje, które stanowią, chociażby najmniejszy stopień zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa przewozu. Stąd też, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z kontaktem z przewoźnikiem lepiej sprawdzić, czy towar zostanie dopuszczony do transportu.

Gdy jest mowa o materiałach łatwo psujących się, chodzi tutaj o takie przedmioty lub substancje, których właściwości mogą ulec jakimkolwiek zmianom poprzez czynniki takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność czy najzwyczajniej w świecie — czas. Spedytor przyjmie takie zlecenie do realizacji tylko wtedy, gdy istnieć będzie gwarancja, że towar dotrze w określonym czasie, tj. takim, w którym towar nie ulegnie wspomnianym wcześniej zmianom.

Ostatnim typem ładunków, jaki poruszymy, są przesyłki wartościowe. Jak określić czy nasze zlecenie można do niego zaliczyć? Istnieje dość prosta zasada. Nasz towar musi mieć wartość co najmniej 1000 dolarów amerykańskich za kilogram. Jeżeli zostanie on zakwalifikowany jako „cenniejszy”, zastosowane zostaną wobec niego dodatkowe procedury, takie jak, chociażby dostarczenie z i do samolotu przy asyście konwoju.

Jak widzimy, spedycja lotnicza rządzi się własnymi prawami i to, czy nas towar może zostać przetransportowany, ustala szereg reguł i zwyczajów, które są bardzo surowe. Wszystkie formalności i nerwy są niepotrzebne, gdy wybierzemy odpowiednią firmę spedycyjną, która pomoże nam swoim doświadczeniem i wiedzą, niezbędną w transporcie lotniczym.