Czego nie należy robić zarządzając flotą samochodową?

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że od strony logistycznej kierowanie flotą samochodową jest wyzwaniem. Sprawy nie ułatwia postrzeganie jej jako istotnego elementu firmy pod względem finansowym, co generuje dodatkowy stres. Osoba odpowiedzialna za ten proces powinna na pierwszym miejscu stawiać dwie kwestie: wydajność oraz redukcję wydatków.

W niniejszym artykule zostaną przedstawione uchybienia, których dopuszczają się menadżerowie flot oraz to, do co czego mogą one doprowadzić.

Lekceważenie przeglądu

Absolutną podstawą w zarządzaniu flotą samochodową jest bezwzględne przestrzeganie terminów przeglądowych. To, wraz z terminową wymianą części eksploatacyjnych, sprawia, że dany pojazd dłużej będzie funkcjonował we flocie. Ponadto minimalizuje to ryzyko występowania niespodziewanych usterek, mogących przekreślić szansę na wykonanie firmowego zlecenia.

Jedną kwestią jest to, że może to doprowadzić do znacznych wydatków z powodu konieczności dokonania naprawy auta. Druga jednak tyczy się poważniejszego problemu. Mianowicie chodzi o pogorszenie się mobilności floty, co w konsekwencji zredukuje jej potencjał operacyjny. Biorą pod uwagę sytuację, w której nastąpi okresowy przestój pojazdów, będzie ona równoznaczna z brakiem możliwości dotarcia do konsumenta.

Rozwiązaniem jest zdecydowanie się na system zarządzania flotą. Umożliwia on określenie terminów, w których będą odbywać się przeglądy i uruchomienie przypominających alarmów, aby uniknąć sytuacji, gdy kierowca zapomni o nich lub się spóźni.

Zapominanie o monitorowaniu jazdy kierowców

Sposób w jaki sposób kierowca prowadzi samochód, może przynieść firmie straty lub zyski. Stąd tak istotna jest kwestia monitorowania tego zagadnienia. W razie konieczności zaś trzeba możliwie jak najszybciej wdrożyć działania, które mogłyby wyeliminować błędy pracowników.

Podstawowym błędem jest jazda bez przestrzegania ograniczenia prędkości. Nie tyczy się to jedynie nieznacznego jej przekroczenia. Wystarczy tylko 5 km/h więcej, żeby opłata za paliwo zwiększyła się nawet o 10%. Kalkulacja jest prosta: im więcej kierowców się tego dopuszcza, tym większe są koszta. Nie wspominając o tym, że zbyt szybkie prowadzenie pojazdu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku czy mandatu.

Podsumowanie

Uniknięcie powyższych błędów pozwoli firmie na zmaksymalizowanie zysków i zwiększenie efektywności floty. Osiągnięcie tego będzie znacznie łatwiejsze dzięki skorzystaniu z systemu zarządzania flotą samochodową (np. https://www.verizonconnect.com/pl).